View: Mobile | Desktop
 
FOLLOW US:  Facebook  Twitter  LinkedIn  RSS
Men Women
Argentina Internationally
Authors:
 
Ivan Milenkovic

Twitter
Join Us!!! We are looking for someone to help us cover Argentinian basketball. Please send us an e-mail.

A.D. ANZORENA DE MENDOZA basketball team

(Argentina-)            
  Home  
  Roster  
  Games  
  Stats  
  ExPlayers  
  History  
  News/Social  
  Compare  
  Widgets   
Starting Five
Reserve
Rodrigo Funes Rodrigo
Funes
#11
(197-SF-21)  
    
 Profile
 Reserve:
Franco Benitez (195-21)
Juan Pablo Pedemonte (189-17)
Martin Irrutia Rojas (191-17)
Jorge Sanchez Jorge
Sanchez
#12
(193-F-39)  
    
 Profile
 Reserve:
Juan Hernaez (198-22)
Gustavo Souto Gustavo
Souto
#9
(205-C-35)  
    
 Profile
 Reserve:
Joaquin Moreno (198-20)
Ignacio Revellino Ignacio
Revellino
#13
(193-SF-28)  
    
 Profile
 Reserve:
Franco Lauro (181-18)
Nicolas Aguilera Nicolas
Aguilera
#5
(179-PG-24)  
    
 Profile
 Reserve:
Pablo Furlanetto (175-22)
Ignacio Garitaonandia (176-18)
Team Colors:
Red
White
Coaching/Managing Staff
Head Coach: A Paniagua (2016)  
Assistant: Mauricio Pedemonte (2016)  
Head Coach: Sebastian Luis Figueredo  
Assistant: Juan Manuel Ruiz  
Address
Suipacha 322, Mendoza, 5500
Tel. (0261) 4294696, Fax. (0261) 4294696
City: Mendoza
TFB Standings
Cuyo
 1. Deportivo Riv 26-4 
 2. San Martin LR 18-12 
 3. Ameghino 17-13 
 4. Atenas MNDZ 13-17 
 5. Anzorena 12-18 
 6. Junin de Mendoza 11-19 
 7. Facundo 8-22 
Litoral
 1. Sportivo LP 21-9 
 2. C.Entrerriano 21-9 
 3. San Justino 18-12 
 4. Atletico Tala 18-12 
 5. Regatas Con. 18-12 
 6. Union Sunch. 15-15 
 7. Ferrocarril C. 12-18 
 8. Central SJ 10-20 
 9. Penarol 9-21 
 10. Capuchinos 8-22 
Mesopotamia
 1. Olimpico Ceres 24-6 
 2. Union Goya 20-10 
 3. Villa San Martin 18-12 
 4. Atletico Tostado 17-13 
 5. Reconquista 13-17 
 6. Saladas 13-17 
 7. Santa Rosa 0-30 
Metropolitana
 1. Temperley 21-9 
 2. Belgrano SN 20-10 
 3. Huracan SJ 19-11 
 4. Estudiantes LP 18-12 
 5. Union Vecinal 16-14 
 6. Estudiantil 15-15 
 7. P.Echague 14-16 
 8. River Plate 13-17 
 9. Villa Mitre CF 13-17 
 10. Jose Hernandez 8-22 
 11. Atletico Pilar 8-22 
NorOeste
 1. Tucuman BB 25-5 
 2. Mitre Tuc. 21-9 
 3. Talleres TV 18-12 
 4. N.Avellaneda 17-13 
 5. Union Oran 11-19 
 6. Olimpia Catam. 8-22 
 7. Rio Grande 5-25 
Sur-Bonaerense
 1. Sarmiento 19-11 
 2. Bahiense 19-11 
 3. San Martin J. 18-12 
 4. Villa Mitre BB 17-13 
 5. Argentino PRG 16-14 
 6. Perfora 15-15 
 7. Independ.N. 13-17 
 8. SL Chivilcoy 3-27 
Site Map:
Latinbasket.com Member Services: Other Basketball Sites:
Copyright (c) 1998-2016 Eurobasket Inc. Disclaimer

WARNING:
Do not copy, redistribute, publish or otherwise exploit information that you download from the site !
Do not encumber, license, modify, publish, sell, transfer or transmit, or in any way exploit, any of the content of the site, nor will you attempt to do so.